facebook

Helena Warpechowska

Helena Warpechowska – śpiewaczka, sopran, koleżanka Witolda Lutosławskiego ze studiów w Konserwatorium Warszawskim. Szczególnie pamiętnym wydarzeniem z tego okresu był wyjazd do Rygi, który kompozytor wspominał tak: „Grupka studentów Konserwatorium Warszawskiego, do której należeli Witold Małcużyński, Stanisław Jarzębski, Helena Warpechowska i ja, udała się w podróż na Łotwę, gdzie wystąpiła z koncertem w Konserwatorium w Rydze. Był to koncert wymienny i studenci łotewscy przyjechali potem do Warszawy. Tak się złożyło, że w dniu, kiedy nasza grupka przyjechała do Rygi w tamtejszym teatrze operowym odbywał się koncert kompozytorski Karola Szymanowskiego. Na ten koncert nie mogliśmy pójść, ponieważ musieliśmy po długiej i uciążliwej podróży ćwiczyć program koncertowy przed naszym występem. Niemniej byliśmy zaproszeni na przyjęcie do konsula polskiego w Rydze wydane na cześć Karola Szymanowskiego."

Koncert warszawskich studentów odbył się 4 maja 1935 r. z okazji polskiego święta narodowego. Jak wspominała po latach Helena Warpechowska-Wilczak w rozmowie z Danutą Gwizdalanką i Krzysztofem Meyerem, studenci "nie tylko się wówczas zaprzyjaźnili, ale i stworzyli nieformalną reprezentację uczelni, przyjmując miano Grupy Najmłodszych. »Najmłodszym« zdarzało się występować w klubie Poezja i sztuka, a kiedyś dali koncert w szpitalu przy ul. Wolskiej. Dla chorych śpiewała wówczas Helena Warpechowska, a na fortepianie grali Lutosławski i Małcużyński."

W listopadzie 1938 r. Helena Warpechowska wykonała partię solową w Lacrimosie Witolda Lutosławskiego na koncercie dyplomowym z orkiestrą Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Tadeusza Wilczaka. Artystka śpiewała też na antenie Polskiego Radia piosenki Lutosławskiego dla dzieci.

kt