facebook

Aniela Szlemińska

Aniela Szlemińska (1899-1964) – śpiewaczka, sopran. Po ukończeniu Konserwatorium oraz Szkoły Dramatycznej we Lwowie, od 1927 r. występowała w tamtejszym Teatrze Wielkim, a następnie w Operze Poznańskiej. Od 1931 r. do wybuchu II wojny światowej była związana z Polskim Radiem w Warszawie. Występowała gościnnie zarówno na scenach krajowych jak i zagranicznych (w Stanach Zjednoczonych, Danii, Niemczech, na Węgrzech i na Łotwie) wykonując główne partie sopranowe. Nie stroniła też od lżejszego repertuaru.

W latach międzywojennych była jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek operowych, jej występy sceniczne i radiowe cieszyły się olbrzymim powodzeniem. Wielokrotnie uczestniczyła w cyklu programów radiowych Sylwetki współczesnych kompozytorów polskich. W okresie okupacji uczestniczyła w koncertach prywatnych oraz uczyła śpiewu. Od 1945 r. była profesorem śpiewu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

W styczniu 1947 roku w Krakowie Aniela Szlemińska z pianistą Janem Hoffmanem wykonała po raz pierwszy pięć z Dwudziestu kolęd Witolda Lutosławskiego. Stefania Łobaczewska napisała w recenzji z tego koncertu: "Na eksperyment niewątpliwie bardzo śmiały: związania melodii kolędowych z partia fortepianu ściśle w duchu współczesnym pomyślaną mógł sobie pozwolić tylko taki mistrz formy współczesnej jak Lutosławski".

kt