facebook

Zygmunt Krauze

Zygmunt Krauze (ur. 1938) – kompozytor, pianista, pedagog, organizator wydarzeń muzycznych, popularyzator muzyki współczesnej.

Studiował w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu Marii Wiłkomirskiej i w klasie kompozycji Kazimierza Sikorskiego (dyplomy odpowiednio w 1962 oraz 1964 roku). Kontynuował studia w Paryżu jako stypendysta rządu francuskiego pod kierunkiem Nadii Boulanger (1966-1967). Znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki unistycznej, której zasady opierają się na teorii zaczerpniętej z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Zygmunt Krauze jest autorem pięciu oper, szeregu koncertów instrumentalnych oraz utworów symfonicznych i kameralnych. Współpracował również z architektami, tworząc muzykę przestrzenną.

W 1966 roku otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla wykonawców muzyki współczesnej Gaudeamus w Holandii. Od tej pory koncertuje jako pianista na całym świecie, wykonując przede wszystkim repertuar współczesny – jeden z programów zawiera wybrane Melodie ludowe Witolda Lutosławskiego wraz z improwizacjami na ich temat. W rozmowie z Krystyną Tarnawską-Kaczorowską mówił: „wyjątkowo lubię grać Melodie ludowe Lutosławskiego, mimo że jest to utwór właściwie że dziecinny, prawie szkolny, szalenie prosty. Niemniej jednak właśnie na recitalach muzyki XX wieku, na których gra się utwory czasami skomplikowane, czasami kontrowersyjne, kiedy nagle pojawia się ta prosta melodia, prosto zrobiona, doskonale zrobiona, to brzmi ona – o dziwo! – bardzo mocno, bardzo przekonywująco”.

Zygmunt Krauze był jednym z założycieli Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, a w latach 2003-2006 pełnił funkcję prezesa.

sw