facebook

Antoni Wit

Antoni Wit – dyrygent, ur. 1944 w Krakowie, kierował Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Orkiestrą i Chórem Polskiego Radia, przez 17 lat stał na czele Wielkiej, później Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, od 2002 r. piastuje stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Narodowej. Podczas całej kariery dał się poznać jako pełen pasji propagator muzyki polskiej, zwłaszcza XX wieku, którą wykonuje w wielu krajach świata.

Dzieła Witolda Lutosławskiego należą do jego stałego repertuaru. Wraz z kompozytorem prowadził Trzy poematy Henri Michaux w ramach koncertu monograficznego Lutosławskiego w Filharmonii Berlińskiej. 23 maja 1993 r. Antoni Wit dyrygował w Studiu S-1 pierwszym polskim wykonaniem IV Symfonii Lutosławskiego. W nagraniach, zwłaszcza dla firmy Naxos, uhonorowanych licznymi nagrodami, utrwalił m.in. komplety dzieł z orkiestrą Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

„Seria płyt z kompletem utworów orkiestrowych Witolda Lutosławskiego dyrygowanych przez Antoniego Wita daje interpretacje i dokładniejsze, i bardziej porywające niż te, które utrwalił sam kompozytor” – podkreślają walory tego wykonania Danuta Gwizdalanka i Krzysztof Meyer.

W styczniu 2014 uroczystym koncertem w Filharmonii Narodowej z udziałem Anne-Sophie Mutter Antoni Wit zainauguruje Rok Witolda Lutosławskiego w Polsce.

kt