facebook

Maria Drewniakówna

Śpiewaczka, sopran, ur. w 1908 r., kształciła się w Stanisławowie, Warszawie i Lwowie. Około 1936 r. rozpoczęła współpracę z Polskim Radiem. Zachwycała pięknem głosu i wyrazistymi interpretacjami wykonywanych utworów. Jej szeroki repertuar obejmował europejską i polską pieśń romantyczną, zasłynęła jednak przede wszystkim z wykonań pieśni Szymanowskiego oraz utworów kompozytorów współczesnych. Dokonała wielu prawykonań, m.in. utworów Bacewiczówny, Malawskiego, Rudzińskiego czy Panufnika. Znaczną część swego repertuaru zarejestrowała dla Polskiego Radia.

Maria Drewniakówna wielokrotnie śpiewała pieśni Witolda Lutosławskiego. 8 grudnia 1947 r. na koncercie w Krakowie, transmitowanym przez radio, wykonała jego Pieśni walki podziemnej, napisane w okresie okupacji na zlecenie AK. Wzięła udział w prawykonaniu dwóch piosenek dla dzieci do słów Tuwima: Spóźniony słowik i O Panu Tralalińskim w autorskiej wersji na orkiestrę kameralną (z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyr. Stefana Rachonia). Na koncercie w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej w 1951 r. wykonała po raz pierwszy, wraz z WOSPR-em pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga, Tryptyk śląski.

Za propagowanie muzyki polskiej Maria Drewniakówna otrzymała w 1947 r. Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W dniu swoich setnych urodzin, 13 maja 2008 roku, artystka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

kt