facebook

Ludwik Kurkiewicz

Ludwik Kurkiewicz (1906-1998) – klarnecista i pedagog, absolwent konserwatorium w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Madei. W 1933 r. został pierwszym klarnecistą Filharmonii Warszawskiej, grał również w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, a w 1937 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Konserwatorium Warszawskim. Od 1945 r. do końca życia związany był z PWSM w Warszawie, także jako jej wieloletni prorektor; wychował kilka pokoleń klarnecistów.

Wykonywał niemal całą literaturę na swój instrument, zarejestrował na płytach Koncert klarnetowy Karola Kurpińskiego, dokonał licznych nagrań radiowych. Brał udział w festiwalach Warszawska Jesień i Poznańska Wiosna Muzyczna, prezentując nowe utwory kompozytorów polskich. Cieszył się międzynarodowym autorytetem, zasiadał w jury wielu konkursów krajowych i zagranicznych, prowadził kursy mistrzowskie, redagował zbiory literatury pedagogicznej.

15 lutego 1955 roku w Warszawie Ludwik Kurkiewicz wziął udział w prawykonaniu Preludiów tanecznych Witolda Lutosławskiego. Akompaniował Sergiusz Nadgryzowski. Ten cykl pięciu miniatur, zamierzony początkowo jako utwór pedagogiczny, miał się później okazać atrakcyjną pozycją w repertuarze klarnecistów, także w autorskich opracowaniach na klarnet z orkiestrą kameralną oraz na zespół 9 instrumentów.

kt