facebook

Jan Hoffmann

Jan Hoffman (1906-1995) – pianista i pedagog, związany z Krakowem. Po studiach w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego Muzycznym w Krakowie został uczniem i asystentem Egona Petriego w Krakowie i Berlinie. Wcześnie (1928) rozpoczął działalność pedagogiczną, która stała się pasją jego życia. Po wojnie wraz ze Zbigniewem Drzewieckim zorganizował Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Był jurorem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, w tym pięciokrotnie Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W krakowskiej PWSM uczelni pełnił szereg funkcji, m. in. prorektora i rektora. Znacznie ożywił działalność uczelni, powołał Podyplomowe Studium Edytorstwa Muzycznego.

Chętnie wykonywał utwory polskich kompozytorów współczesnych, ważne miejsce w jego repertuarze zajmowała twórczość Bacha (m. in. słynne wykonania koncertów na 2, 3, i 4 fortepiany wraz ze Zbigniewem Drzewieckim, Bolesławem Woytowiczem i Janem Ekierem). Dokonał wielu opracowań edytorskich dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

W styczniu 1947 roku w Krakowie odbyło się prawykonanie pięciu z Dwudziestu kolęd Witolda Lutosławskiego. Śpiewała Aniela Szlemińska, partię fortepianu wykonał Jan Hoffman. Stefania Łobaczewska napisała w recenzji z tego koncertu: „Na eksperyment niewątpliwie bardzo śmiały: związania melodii kolędowych z partia fortepianu ściśle w duchu współczesnym pomyślaną, mógł sobie pozwolić tylko taki mistrz formy współczesnej jak Lutosławski.”

kt