facebook

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński (1932-2007) — dziennikarz, reportażysta, pisarz, podróżnik. Był reporterem Polskiej Agencji Prasowej na kilku kontynentach, niezwykle wnikliwie obserwował i interpretował rzeczywistość gwałtownie zmieniającego się świata. Jest autorem szeregu bestsellerowych książek, tłumaczonych na wiele języków. Do najbardziej znanych należą Gdyby cała Afryka…, Wojna futbolowa, Cesarz, Imperium, Podróże z Herodotem, Heban i Lapidaria.

Tak Ryszard Kapuściński opowiadał Grzegorzowi Michalskiemu o początkach swojej znajomości z Witoldem Lutosławskim: „Oni z Danusią razem bardzo lubili to, co pisałem. Witold powiedział kiedyś prawdopodobnie Arturowi Międzyrzeckiemu, że chciałby mnie zaprosić. Tak trafiłem na Śmiałą. To był początek lat siedemdziesiątych. Potem byliśmy razem w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie, więc uczestniczyliśmy w jego posiedzeniach.”

Kapuściński miał sposobność obserwować i podziwiać Lutosławskiego w wielu sytuacjach, nie związanych z jego działalnością muzyczną: „Uważał, że artysta prowadzi podwójne życie. Jedno, w którym sam tworzy, i drugie, w którym wchodzi w życie wszystkich ludzi, życie społeczne. To ten rodzaj wielkiego twórcy, który miał doskonale rozdzielone te dwa swoje byty, dwie obecności.”

Długoletnia znajomość i częste kontakty pisarza z Witoldem Lutosławskim pozwoliły mu sformułować wiele trafnych spostrzeżeń o nim jako o kompozytorze i jako o człowieku:
„Mnie najbardziej ujmowało u Witolda poczucie wielkiej odpowiedzialności za swoje dzieło, dbałość o nie. Pamiętam to cyzelowanie, poprawianie, co czasem może otoczenie doprowadzać do szału. Ciągłe poczucie niedosytu, niezadowolenia. To nie są tematy do rozmowy. I ta jego filozofia, że talent to jest dar powierzony, który ofiarowany jest człowiekowi przez naturę czy Boga, ale on musi się z tego wypłacić, dać świadectwo swoją twórczością. On miał poczucie, że musi to posłannictwo godnie wypełnić”.

kt