facebook

Susan Hamilton

Susan Hamilton (ur. 1970) — szkocka śpiewaczka, sopran. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej oraz współczesnej, współpracuje z wieloma czołowymi zespołami, orkiestrami i dyrygentami. Od 2003 roku prowadzi wraz z Johnem Buttem Dunedin Consort, z którym nagrała m. in. Pasję wg św. Mateusza i Mszę h-moll Bacha oraz oratorium Esther Haendla.

Śpiewaczka wzięła udział w pierwszym pełnym wykonaniu Dwudziestu kolęd Witolda Lutosławskiego w wersji z chórem żeńskim i orkiestrą kameralną, napisanej dla zespołu London Sinfonietta. Odbyło się ono 14 grudnia1990 r. w Aberdeen (powtórzenie następnego dnia w Edynburgu). Szkocką Orkiestrą Kameralną i Scottish Philharmonic Singers dyrygował kompozytor. Autorem angielskich tłumaczeń tekstów kolęd jest kompozytor i muzykolog Charles Bodman Rae, autor książki Muzyka Lutosławskiego.

Pierwsze wykonanie niepełnego zbioru w wersji z zespołem instrumentalnym, zawierającego 17 kolęd, odbyło się pięć lat wcześniej w Londynie, również pod dyrekcją kompozytora.

kt