facebook

Gabriela Bogusławska

image

Gabriela Bogusławska, z d. Zamoyska (ur. 1945) — żona Marcina Bogusławskiego, pasierba Witolda Lutosławskiego. W czasie pobytu w Oslo działała aktywnie w Polsko-Norweskim Towarzystwie Kulturalnym „Kultura”. Organizowała wraz z mężem m. in. koncerty, prelekcje i występy polskich artystów oraz pomoc medyczną dla rodaków w Polsce.

Witold Lutosławski wraz żoną często odwiedzał państwa Bogusławskich w Norwegii, a ich trzy córki – Sandrę, Agatę i Matyldę – traktował jak swoje wnuczki.

Gabriela Bogusławska wspomina w rozmowie z Grzegorzem Michalskim: „Na początku Witkowie mieszkali u nas, jak przyjeżdżali do Oslo. Po paru latach stwierdzili, że ponieważ my jesteśmy ich jedyną rodziną, to wiadomo, że będą chcieli nadal przyjeżdżać, i wobec tego muszą mieć swoje miejsce, bo jednak Witek nie był w stanie u nas pracować. Nie było po prostu tyle miejsca, żeby mógł się wyizolować. Wtedy kupili sobie mały domek, w którym było cichutko, spokojnie.”

Opowiada także o niecodziennych zainteresowaniach i uzdolnieniach Lutosławskiego: „Jak dziewczynki były starsze, to Witek lubił chodzić z nimi na zakupy, bo on się świetnie znał na damskiej modzie. A kiedy dziewczynki były na zakupach z teściową, to potem był obowiązkowy pokaz mody — musiały się przebierać i pokazywać Witkowi, a on komentował, co jest dobre, co mu się podoba, a co nie. Zresztą teściowa sama nigdy sobie nic nie kupowała, zawsze Witek musiał być przy tym i jej pomagał. On się na tym rzeczywiście dobrze znał. Dostawałam przepiękne rzeczy od teściowej i zawsze pojawiał się komentarz: »Wiesz, kto wybierał«. Moje córki ubierały się w zupełnie inne rzeczy, a mimo to Witek świetnie potrafił powiedzieć, co do czego pasuje. Bardzo to lubił…”.

Gabriela Bogusławska podziwia małżeństwo państwa Lutosławskich: „To była para tak niesamowicie ze sobą związana, że trudno chyba drugą taką znaleźć. To była naprawdę jedność.”

24 stycznia 2013 r. podczas uroczystości rocznicowych na Zamku Królewskim w Warszawie Marcin i Gabriela Bogusławscy zostali uhonorowani Medalem Stulecia Urodzin Witolda Lutosławskiego.

kt