facebook

James Rushton

image

James Rushton (ur. 1956) dyrektor zarządzający Chester Music – angielskiego wydawcy dzieł Witolda Lutosławskiego.

Witold Lutosławski w 1966 roku podpisał umowę wydawniczą z J. & W. Chester Ltd., ówczesnym londyńskim przedstawicielem duńskiego wydawnictwa Wilhelm Hansen. Umowa obejmowała kraje Europy Zachodniej oraz Ameryki. Chester jest od końca lat osiemdziesiątych własnością Music Sales Group.

James Rushton w roku 1977 ukończył studia muzyczne na Uniwersytecie w Bristolu. W roku 1980 został zatrudniony w wydawnictwie Chester, gdzie od wielu lat pełni funkcje kierownicze.

O swojej współpracy z Witoldem Lutosławskim mówił w wywiadzie: „Współpraca z Witoldem była wielką przyjemnością. Oczywiście był kim był, więc mam nadzieję, że wybaczycie mi jeśli ujawnię, że miałem lekką tremę przy naszych pierwszych spotkaniach! Lecz nasze kontakty były szybkie i łatwe; w czasach przed mailem, itd., pytania zadawało się i odpowiadało na nie za pomocą telefonu lub listownie. Zatem jako wydawcy Witolda zawsze wiedzieliśmy, gdzie stoimy; w wyniku czego nasze podejście do publikacji i promocji jego pracy zawsze miało swą jasność, co oczywiście było idealne dla nas i dla nabywców. Co więcej sposób, w który Witold dostarczał nowe partytury cechował się uwagą, którą poświęcał swej precyzji i wydajności. Żona Witolda, Danuta, która miała wykształcenie jako architekt i posiadała umiejętności kreślarskie, przygotowywała partytury z Witolda precyzyjnie rozplanowanych manuskryptów. Ich rozplanowanie i jasność są doskonałym odbiciem samych dzieł i ich treści”.

W styczniu 2013 roku został odznaczony Medalem 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

sw