facebook

Andrzej Bauer

Andrzej Bauer (ur. 1962) — wiolonczelista i pedagog, wykonawca i popularyzator muzyki Witolda Lutosławskiego, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W Łodzi ukończył studia pod kierunkiem Kazimierza Michalika, a uzupełniał je pracując m.in. z André Navarrą, Milošem Sadlo oraz Danielem Szafranem. Jako stypendysta Witolda Lutosławskiego odbył dwuletnie studia w Londynie, w klasie Williama Pleetha.

„Wpływ Witolda Lutosławskiego na moje życie był ogromny”, wspomina Andrzej Bauer, „zaczęło się od przypadku. Witold Lutosławski obejrzał mój recital telewizyjny. (…) Wydarzenia, które nastąpiły po tym recitalu, wydawały mi się bajką: zaproszenie na Śmiałą do domu kompozytora, możliwość zagrania przed mistrzem jego Grave, pierwsze cenne uwagi i pierwsze wspólne spotkania na estradzie – Koncert wiolonczelowy pod batutą kompozytora na Akademii Muzycznej w Warszawie”.

Dla firmy NAXOS Andrzej Bauer z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Antoniego Wita zarejestrował Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego. W cyklu Lutosławski. Opera Omnia (CD Accord / NFM Wrocław) ukazało się jego nagranie Grave (wraz z Janem Krzysztofem Broją).

Wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami Andrzej Bauer wykonuje również opracowania utworów Witolda Lutosławskiego. Razem z Leszkiem Możdżerem oraz m.bunio.s w roku 2004 wiolonczelista był inicjatorem projektu Lutosphere, z Agatą Zubel i Cezarym Duchnowskim interpretuje przeboje Lutosławskiego pisane pod pseudonimem Derwid (projekt EL-Derwid. Plamy na Słońcu). W roku 2013 wraz z grupą Kwadrofonik i Cezarym Duchnowskim przedstawił kameralną wersję Koncertu wiolonczelowego oraz koncertował z grupą Lutosławski Collective.

W latach 2003-2006 Andrzej Bauer był wiceprezesem, a od 2018 jest prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym pierwszych dwóch edycji festiwalu muzyki Witolda Lutosławskiego Łańcuch (2004-2005). W roku 2013 otrzymał Medal 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

sw