facebook

Jerzy Lefeld

Pianista, pedagog, kompozytor, ur. w 1898 r., zmarły w 1980 r. w Warszawie. Studiował w Instytucie Muzycznym w Warszawie fortepian pod kierunkiem Aleksandra Michałowskiego i kompozycję u Romana Statkowskiego. Był wybitnym kameralistą oraz akompaniatorem, współpracował z czołowymi polskimi śpiewakami i instrumentalistami. W archiwum Polskiego Radia znajduje się wiele dokonanych wspólnie z nimi nagrań.

Przez ponad 50 lat Jerzy Lefeld poświęcał się także pracy pedagogicznej – najpierw w Konserwatorium, później w PWSM w Warszawie. Jako kompozytor jest autorem m.in. dwóch symfonii, miniatur fortepianowych, utworów dla dzieci i pieśni. Jego uczniami byli Stefan Kisielewski, Witold Małcużyński i Witold Lutosławski, który, rozpoczynając studia w Konserwatorium, został przydzielony do jego klasy na własną prośbę.

Jak podaje Krzysztof Meyer, „wybór pedagoga podpowiedział mu Stefan Kisielewski, zapewniając, że tym sposobem uniknie kolejnego powrotu do znienawidzonych pięciopalcówek”. Sam Lutosławski wspomina: „łagodność i serdeczny stosunek do uczniów gwarantowały naukę bez stresów. Lekcje z nim były dla mnie bardzo miłym przeżyciem”. Po latach przyznał, że nauka u niego miała też słabszą stronę: „Łatwość gry, jaką przyniósł z sobą na świat, była po prostu niewiarygodna. Lecz te możliwości, zarówno w interpretowaniu muzyki, jak i w technicznym opanowywaniu tekstu, sprawiały, że nie mógł wiele nauczyć, bo sam siebie nigdy nie musiał uczyć”.

kt