facebook

Lidia Kmitowa

Lidia Kmitowa, ur. w 1888 r. w Moskwie, zm. w 1967 r. w Warszawie, skrzypaczka pochodzenia rosyjskiego. Studiowała w Berlinie u Ysaÿe’a, Joachima i Barmosa. Od 1911 r. występowała w Niemczech, następnie w Rosji, a w 1921 r. zamieszkała w Polsce. Związana była przez długie lata ze zorganizowaną przez Fitelberga Orkiestrą Polskiego Radia, koncertowała jako solistka i kameralistka, była prymariuszką Kwartetu Polskiego Radia, uczyła w Konserwatorium.

U niej młody Witold, zafascynowany wówczas skrzypcami, pobierał przez sześć lat lekcje gry na tym instrumencie. Wyznał: „Jej zawdzięczam umiejętność frazowania oraz interpretacji w klasycznym tego słowa znaczeniu. W tym czasie zdołałem opanować dość poważny repertuar, m.in. solowe sonaty Bacha i koncerty Mozarta”.

Znakomita skrzypaczka wykonała po raz pierwszy, z Lutosławskim przy fortepianie, dwie jego pierwsze kompozycje kameralne – Sonaty na skrzypce i fortepian (1927 i 1928). Kompozytor określił je po latach jako „strasznie naiwne”, w stylu Griega i wczesnego Debussy’ego.

Niemałą zasługą Lidi Kmitowej jest fakt, że to ona, obserwując zainteresowania swego ucznia kompozycją, skierowała go do Witolda Maliszewskiego.

kt