facebook

Krzysztof Jakowicz

image

Krzysztof Jakowicz ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich mistrzów, jak T. Wroński, J. Gingold, E. Umińska, J. Starker i H. Szeryng. Jest laureatem I nagrody w Konkursie im. E. Ysaÿe’a w Warszawie (1959) oraz III nagrody i nagrody specjalnej H. Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Artysta bywał wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie, jak np. Warszawska Jesień, Edinburgh Festival, Berliner Festspiele, Festiwal w Starym Krakowie, London City Festival, oraz festiwale w Bregenz i Schleswig-Holstein. Występuje ze sławnymi orkiestrami takimi, jak: English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia w Oslo, Orquesta National de España, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra „Amadeus”. Był solistą na licznych tournée zagranicznych większości polskich orkiestr – Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry „Sinfonia Varsovia”, NOSPR, Filharmonii Łódzkiej, Wrocławskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Bydgoskiej, Orkiestry „Amadeus” i in. Współpracuje ze wszystkimi wybitnymi dyrygentami polskimi, a także z artystami tej miary, co J. Bělohlávek, R. Chailly, L. Hager, C. Imamura, P. Steinberg, M. Tabachnik czy T. Yuasa. Przez dwa lata był pierwszym skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat występuje w duecie skrzypcowym ze swoim synem, J. Jakowiczem. Współpracował także lub współpracuje z innymi wybitnymi artystami różnych generacji, m.in. J. Bocheńską, K. Borucińską, B. Gimplem, K. Jabłońskim, S. Kamasą, M. Kozłowskim, K. Maroskiem, W. Malickim, R. Morawskim, T. Strahlem, Wł. Szpilmanem, T. Tsutsumi i M. Zdunikiem.


To Krzysztof Jakowicz był solistą w polskich premierach utworów Witolda Lutosławskiego na skrzypce i orkiestrę – Łańcucha II (w roku 1986) oraz Partity (w roku 1991). On także jeszcze przed amerykańską premierą zarejestrował w Polskim Radiu Subito na skrzypce i fortepian. Jego wykonania Łańcucha II, Partity oraz Recitativo e arioso Lutosławskiego zostały utrwalone na kilku płytach CD. W 1986 roku podczas Warszawskiej Jesieni otrzymał nagrodę krytyków muzycznych SPAM za wykonanie Łańcuch II, a płyta z jego interpretację tego utworu w 1989 została uhonorowana nagrodą krytyków francuskich Diapason d'Or. Nagranie Partity z kolei otrzymało nagrodę Fryderyka. Od wielu lat Jakowicz utwory Lutosławskiego wykonuje w Polsce i za granicą. Skrzypek wielokrotnie wspominał, że znajomość z Witoldem Lutosławskim była dla niego jednym z najważniejszych spotkań w życiu artystycznym, jak i prywatnym.
Krzysztof Jakowicz otrzymał 7 lutego 2015 w Warszawie podczas koncertu festiwalu "Łańcuch" XII w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

Biogram na podstawie oficjalnej notki skrzypka oraz sw