facebook

Włodzimierz Kotoński

Włodzimierz Kotoński (1925-2014) – polski kompozytor i pedagog, autor książek o muzyce.

Uczeń Piotra Rytla i Tadeusza Szeligowskiego. Badacz muzyki ludowej oraz muzyki elektronicznej i perkusyjnej. Autor pierwszego polskiego utworu muzyki elektronicznej – Etiudy konkretnej na jedno uderzenie w talerz (1959), współpracownik warszawskiego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, uczestnik Międzynarodowych Wakacyjnych Kursów Nowej Muzyki w Darmstadcie. Do jego wychowanków w zakresie kompozycji należą m.in.: Hanna Kulenty, Paweł Szymański, Tadeusz Wielecki czy Paweł Mykietyn.

Lutosławskiego poznał, jak mówił w rozmowie z Grzegorzem Michalskim, „mając dwadzieścia parę lat, przy okazji spotkań w Związku Kompozytorów Polskich. To był rok 1948-1949”. Kompozytorzy współpracowali ze sobą podczas tworzenia programu festiwalu Warszawska Jesień. Kotoński tak opisywał estetyczne upodobania Lutosławskiego: „Miał swoich ulubionych kompozytorów i kierunki, ale nie był przeciwnym prądom, których nie rozumiał. Myślę o minimal music czy o prądach neoromantycznych. Zdecydowanie nie lubił muzyki takich ludzi, jak Krauze czy Ligeti, z którym prywatnie spotykał się wielokrotnie, ale tej muzyki nie lubił. Również do Xenakisa miał dosyć ostrożny stosunek, jakby nie wiedząc, co z tego wynika. Akceptował Xenakisa, ale późniejszego, nie tego matematycznego. Jego ulubionym kompozytorem francuskim był Dutilleux, bardzo lubił Nordheima”.

21 lipca 2014 roku Włodzimierz Kotoński w swoim domu w Warszawie otrzymał Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

Kompozytor zmarł 4 września 2014 roku w Warszawie.

sw