facebook

Alexander Liebreich

Alexander Liebreich urodził się w Regensburgu, ukończył studia w Hochschule für Musik w Monachium oraz w salzburskim Mozarteum, gdzie zetknął się z pracą dyrygencką Claudia Abbado i Michaela Gielena. Po zwycięstwie w konkursie dyrygentów im. Kiriłła Kondraszyna w 1996 r. został asystentem Edo de Waarta przy holenderskiej Radio Filharmonisch Orkest. W kolejnych latach występował gościnnie z wieloma renomowanymi orkiestrami, takimi jak: Concertgebouw Orchestra, Orchestre National de Belgique, BBC Symphony Orchestra, Auckland Philharmonia, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin oraz Münchner Philharmoniker, współpracując z tak wybitnymi solistami, jak Lisa Batiashvili, Claron McFadden, Frank Peter Zimmermann i Maxim Vengerov.

W obecnym sezonie otrzymał zaproszenie do Alte Oper we Frankfurcie (gdzie dyrygował III Symfonią Antona Brucknera), sali wiedeńskiego Musikverein z utworami Beethovena, Cité de la Musique (poprowadził Symfonię niedokończoną Schuberta), Suntory Hall (gdzie wystąpił z Tokyo Philharmonic Orchestra z programem obejmującym utwory Jeana Sibeliusa i Pascala Dusapina. W Alte Oper poprowadził także Edypa Enescu w reżyserii Hansa Neuenfelsa. W roku 2006 objął stanowisko pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Münchener Kammerorchester, zdobywając w tej roli nagrody za unikatowe brzmienie prowadzonego zespołu oraz nowatorski program.

Występując na największych festiwalach muzycznych oraz w renomowanych salach koncertowych, zespół pod kierownictwem Liebreicha zdobył uznanie w Europie, jak również poza jej granicami. Obecnie, będąc od 5 lat regularnym gościem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Alexander Liebreich od sezonu 2012/2013 objął stanowisko jej głównego dyrygenta – tym samym na czele Orkiestry stanął po raz pierwszy niemiecki dyrygent. Jesienią 2014 roku artysta wspólnie z Krystianem Zimermanem, NOSPR i Chórem Radia Bawarskiego wystąpi na pierwszym koncercie w nowej siedzibie NOSPR.

Artysta wraz z NOSPR-em wystąpił podczas koncertu finałowego festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI w 2014 roku.