facebook

Bartłomiej Wezner

Bartłomiej Wezner – urodził się w 1981 roku w Nysie. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006), w latach 2002–2004 był też studentem prof. Jerzego Sulikowskiego. Równolegle studiował klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz. Jest absolwentem Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni (2011) oraz Stażu Artystycznego w zakresie kameralistyki fortepianowej w klasie profesorów Mai Nosowskiej i Jana Staniendy (2012) na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jako kameralista wraz z zespołem BMF Piano Trio został zwycięzcą St Martin's Chamber Music Competition w Londynie (2011), zdobył I nagrodę na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Thessalonikach (2010, Grecja) oraz brał udział w ARD Musikwettbewerb w Monachium (2013). Wraz z Agatą Schmidt (mezzosopran) został laureatem III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2010). Zdobył nagrody dla najlepszego pianisty podczas konkursów wokalnych w Warszawie (2007), Katowicach (2008), Łodzi (2009), Sopocie (2010) i w Częstochowie (2013). Pianista korepetytor na Mistrzowskim Kursie Wokalnym Maestry Teresy Żylis-Gary w Pałacu w Radziejowicach (2008), warsztatach Młodzi Śpiewacy Małopolski prof. Heleny Łazarskiej i Zofii Kilanowicz w Nowym Sączu (2012) oraz oficjalny pianista XIV i XV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu (2011, 2013). Od 2008 roku współpracuje z Vadimem Brodskim (m.in. Brodski Jazz Quartet). Koncertuje również ze skrzypaczką Marią Machowską. Jako solista zdobył Nagrodę Specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2004) oraz wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Leoša Janáčka w Brnie (2008, Czechy). Jako klawesynista występuje z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis oraz zespołem muzyki dawnej „illo tempore”.

Będąc stypendystą fundacji Piano Texas Festival and Academy w Fort Worth (2006, USA), został zaproszony na kurs mistrzowski prowadzony przez profesorów: Piotra Palecznego, Andrea Bonatta, Támása Ungára oraz kurs muzyki kameralnej prowadzony przez Jánosa Starkera oraz ENSŌ String Quartet. Uczestniczył w Paderewski Piano Academy, kursie mistrzowskim z profesorami Andrzejem Jasińskim i Ilją Schepsem oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, odbywającym się w Pałacu w Ostromecku (2010). W 2012 roku otrzymał stypendium International Dartington Summer School (Wielka Brytania) na kurs ze Stephenem Kovacevichem. Występował w Polsce, Belgii, Czechach, Szwecji, Grecji, Serbii i Czarnogórze, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Jest stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2011, 2012) oraz Programu Stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska” (2012).

W 2014 roku wystąpił na festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI