facebook

Sinfonia Varsovia

image

W kwietniu 1984 roku, na zaproszenie działającej już wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Yehudi Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a lord Menuhin wyraził chęć dalszej współpracy z nową formacją. Idea stworzenia stałej orkiestry złożonej z instrumentów smyczkowych i podwójnej obsady instrumentów dętych stała się faktem. Yehudi Menuhin bez wahania przyjął propozycję dyrektora zespołu Franciszka Wybrańczyka i objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta, orkiestra zaś przyjęła nazwę Sinfonia Varsovia. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w lipcu 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został Krzysztof Penderecki, który pełni tę funkcję do chwili obecnej, często współpracując z orkiestrą jako jej dyrygent. Od czerwca 2008 r. dyrektorem muzycznym zespołu jest światowej sławy francuski dyrygent – Marc Minkowski. Orkiestra regularnie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach muzycznych w Polsce. Jest stałym gościem festiwali: Chopin i Jego Europa, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia. Organizatorem orkiestry jest m.st. Warszawa.

Notka na podstawie materiałów Sinfonii Varsovii


Orkiestra Sinfonia Varsovia wielokrotnie wykonywała i nagrywała muzykę Witolda Lutosławskiego, zarówno pod batutą samego kompozytora, jak i wielu znakomitych dyrygentów (m.in.: Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka czy Wojciecha Michniewskiego). W 1991 roku orkiestra wraz z Solveig Kringlebotn i Witoldem Lutosławskim przedstawiła polską premierę pieśni Chantefleurs et chantefables. W roku 1994, kilka miesięcy po śmierci Lutosławskiego, podczas festiwalu Warszawska Jesień pod batutą Jana Krenza wzięła udział w specjalnym koncercie złożonym z dzieł Lutosławskiego.
Orkiestra Sinfonia Varsovia 15 stycznia 2015 r. w Warszawie podczas koncertu w Muzeum Historii Żydów Polskich otrzymała Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.