Festiwal

Scena Muzyki Nowej 2023

Towarzystwo im. W. Lutosławskiego, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie oraz Festiwal Sacrum Profanum zapraszają na koncerty w ramach cyklu Scena Muzyki Nowej. 

Scena Muzyki Nowej to cykl koncertów złożonych z arcydzieł muzyki XX i XXI wieku, poprzedzonych prelekcjami. Dzieła muzyki współczesnej prezentowane są przez orkiestrę Chain Ensemble, zespół działający pod patronatem Towarzystwa im W. Lutosławskiego, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki nowej, łączący wybitnych wykonawców muzyki współczesnej z młodymi artystami. Koncerty w Warszawie odbywać się będą w salach koncertowych Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, w Krakowie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum” Chain Ensemble zagra utwór “Canto Ostinato” Simeona ten Holta.

Edycja 2023 będzie szóstą odsłoną cyklu koncertów, który na stałe wpisał się już do kulturalnego kalendarza Warszawy. W ramach programu koncertów podejmowane są realizacje aranżacji utworów specjalnie dla orkiestry Chain Ensemble co daje możliwość z jednej strony zaprezentowania się artystom w utworze o niepowtarzalnym charakterze a z drugiej – publiczności odkrycie zupełnie nowego, nieprezentowanego wcześniej zestawienia instrumentów w danym utworze. Dodatkowym elementem edukacyjnym są prelekcje wprowadzające do każdego koncertu. 

Koncert 1: GRISEY – ARCYDZIEŁO SPEKTRALIZMU 
2 listopada 2023 – Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie

PROGRAM: 
Gérard Grisey – Quatre chants pour franchir le seuil (1996-1998) na sopran i 15 muzyków

Poruszająca muzyczna medytacja na temat śmierci i przemijania. Dzieło twórcy spektralizmu zawsze jest ogromnym przeżyciem dla publiczności i wykonawców. Wykonanie cyklu Griseya stało się największym artystycznym wydarzeniem festiwalu Warszawska Jesień w 2003 roku. Berceuse – piąta, ostatnia, przejmująca część cyklu trafiła – słusznie – do Muzykoteki Szkolnej.

WYKONAWCY: 
Agata Zubel – sopran solo
Chain Ensemble w składzie: 
Ewa Liebchen – flety 
Piotr Thieu Quang – klarnet basowy 
Julian Paprocki – klarnet kontrabasowy 
Krzysztof Koszowski – saksofon 
Łukasz Dyczko – saksofon 
Michał Adamin – trąbka 
Adrian Żachowski – tuba 
Mateusz Sejdak – tuba 
Jędrzej Mehring – eufonium 
Miłosz Pękala – perkusja 
Magdalena Kordylasińska – Pękala – perkusja 
Agata Partyka – perkusja Julia Monkiewicz – harfa 
Aleksandra Kupczyk – skrzypce 
Mikołaj Pałosz – wiolonczela 
Tomasz Januchta – kontrabas 
Andrzej Bauer – dyrygent

Koncert 2: SIMEON TEN HOLT – CANTO OSTINATO 
12 listopada 2023 – Kraków – Festiwal Sacrum Profanum – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
25 listopada 2023 – Warszawa – Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie

“Canto Ostinato” autorstwa holenderskiego kompozytora, Simeona ten Holta (1923-2012) to arcydzieło europejskiego minimalizmu będące zawsze “transowym” przeżyciem dla publiczności i wykonawców. Canto Ostinato, to transowe arcydzieło holenderskiego spektralisty. Dzieło o statusie “kultowym”. W Holandii wykonywane corocznie w różnych wersjach instrumentalnych. Utwór o formie otwartej – pełen rytmicznej 5-dzielnej pulsacji – skonstruowany jest w formie łukowej, nawiązuje też do formy hinduskiej ragi. Dzieło operuje czystą tercjową harmonią i moduluje naszą “normalną” percepcję czasu. Wykonania utworu dochodzą do 3-4 godzin. Czas trwania utworu jest w rękach wykonawców. 

WYKONAWCY: 
Chain Ensemble w składzie: 
Małgorzata Walentynowicz – syntezatory 
Cezary Duchnowski – elektronika 
Miłosz Pękala – wibrafon 
Magdalena Kordylasińska – Pękala – marimba 
Andrzej Bauer – wiolonczela

Koncert 3: JAZZ INSPIRATIONS LANG 
17 grudnia 2023 – Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie BILETY

PROGRAM: 
Bernhard Lang – Monadologie XII 

Koncert jest hołdem dla nowoczesnego jazzu, jego esencji i ekspresji. Zabrzmi dzieło Bernharda Langa – uważanego za jednego z najwybitniejszych twórców naszych czasów. 

Chain Ensemble w składzie:
Karol Mastalerz – saksofon
Michał Adamin – trąbka
Piotr Thieu Quang – klarnet
Jakub Gumiński – puzon
Łukasz Podłucki – waltornia
Rafał Grząka – akordeon
Miłosz Pękala – perkusja
Magdalena Kordylasińska – Pękala – perkusja
Tomasz Januchta – kontrabas
Małgorzata Walentynowicz – fortepian
Andrzej Bauer – dyrygent

Cykl koncertów “Scena Muzyki Nowej 2023” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.