facebook

Łańcuszek

image
We are sorry but the following text is not available in the English language

Minifestiwal dla dzieci Łańcuszek

1 lutego 2014, sobota
Sala Budynku Laboratorium przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
"Muzykanci Tralalanci"
Spektakl dla dzieci połączony z warsztatami.

Wykonawcy: Kasia Żytomirska, Agata Harz, Katarzyna Szurman, Piotr Herbich

11.00 – zapraszamy dzieci w wieku 3-5 lat

16.00 – zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat

Po spektaklu dzieci z rodzicami zapraszamy na warsztaty.

Wstęp wolny

MUZYKANCI TRALALANCI Spektakl dla dzieci połączony z warsztatami.

Zapraszamy do krainy dźwięków, głosów i ptasich treli. Posłuchamy skarg żony słowika i gorących ptasich ploteczek. Policzymy wrony i sprawdzimy, czy wszystkie mają ogony. Przypłynie do nas Rzeczka Wstążeczka, w której tańczące ryby zobaczymy, może nawet ich głosy wodne ułowimy? Dowiemy się, czy Pani Plamie udało się zostać królową domu, a także co z workiem wyprawia Grześ, gdy jest znudzony chodzeniem przez wieś. Na koniec Pana Tralalińskiego poznamy i razem "tra la la la" głośno zaśpiewamy!

Ps. Na wieczną pamiątkę będzie można pstryknąć zdjęcie z papugą, pieskiem, kotkiem lub innym Tralalątkiem.

"Muzykanci Tralalanci" to nowatorski spektakl muzyczny powstały w oparciu o twórczość dla dzieci Witolda Lutosławskiego na zamówienie festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w 2013 roku. Jest wyjściem poza kanon muzyki klasycznej i powrotem do pierwotnych inspiracji kompozytora czyli polskiej muzyki tradycyjnej.

"Muzykanci Tralalanci" są przedsięwzięciem stworzonym przez artystów wykonujących polską muzykę tradycyjną i muzykę eksperymentalną. Poprzez utwory Lutosławskiego dla dzieci bazujące na wierszach Juliana Tuwima i Janiny Porazińskiej, chcemy zaprosić małych słuchaczy do Krainy Dźwięków Przeróżnych. Melodie i dźwięki grane są zarówno na mało znanych, starodawnych instrumentach tradycyjnych – harmonii trzyrzędowej, bębenku obręczowym, okarynach, jak i zupełnie nieznanych i unikatowych – trąbkoskrzypcach. Pojawiają się także instrumenty niekonwencjonalne – grzebień, kieliszki z wodą, blaszane ryby-grzechotki. Utwory przeznaczone na głos sopranowy wykonywane są archaiczną techniką – głosem białym, charakterystycznym dla śpiewu wiejskiego. W spektaklu pojawiają się także niecodzienne tańce – oberek i fokstrot.

Monidło będące scenografią spektaklu jest dziełem malarki Marii Żytomirskiej. Pozostałe elementy scenograficzne – dawne zabawki wiejskich rzemieślników – pochodzą z kolekcji Katarzyny Szurman.

Zespół „Tralalantów” tworzą muzycy, śpiewacy i aktorzy od wielu lat zaangażowani w działania artystyczne i animacyjne wokół muzyki tradycyjnej: Agata Harz (formacje: Księżyc, Wędrowiec, Pies szczeka), Katarzyna Szurman (Kapela ze Wsi Warszawa, Czarne Motyle, Śliczne Goździki), Piotr Herbich i Katarzyna Żytomirska (Teatr Scena Lubelska 30/32). Muzykanci Tralalanci gościli do tej pory na Festiwalach: Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, Otwarte ogrody w Milanówku, Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (na zaproszenie Klubu Festiwalowego Tyndyryndy).

WARSZTATY

Po każdym z koncertów zapraszamy na tańce i zabawy przy muzyce Witolda Lutosławskiego oraz muzyce tradycyjnej. Tym razem sami zamienimy się w rzeczki-wstążeczki, poszumimy, potańczymy, pogramy i pośpiewamy! W języku ryb porozmawiamy i polecimy na ptasie plotki.