facebook

Lutosławski Youth Orchestra

image
We are sorry but the following text is not available in the English language

2008

Lutosławski Youth Orchestra składała się z 80 muzyków z różnych krajów, pracowała pod batutą Andreya Boreyki oraz jego asystenta – Igora Budinsteina. Uwieńczeniem tygodniowych warsztatów był koncert finałowy festiwalu Łańcuch V. W programie znalazły się kompozycje Witolda Lutosławskiego: Łańcuch III na orkiestrę, Partita na skrzypce i orkiestrę, Koncert na orkiestrę. Jako solistka wystąpiła Agata Szymczewska.

2007

Lutosławski Youth Orchestra, tym razem wystąpiła jako zespół kameralny. W jego skład weszli młodzi muzycy z całej Europy. Nad utworami Witolda Lutosławskiego pracowali pod batutą Christiana Eggena, a ukoronowaniem tygodniowej pracy był koncert finałowy festiwalu Łańcuch IV. Pod dyrekcją Christiana Eggena wykonała następujące utwory swojego patrona: Uwertura na smyczki, Muzyka żałobna na orkiestrę smyczkową, Preludia taneczne na klarnet i orkiestrę kameralną, Paroles Tissees na tenor i orkiestrę kameralną, Chantefleurs et Chantefables na sopran i orkiestrę. Soliści: Łucja Szablewska – sopran, Wojciech Maciejowski – tenor, Adrian Janda – klarnet.

2005

Powołanie Lutosławski Youth Orchestra. Z założenia orkiestra ta pod patronatem wybitnych mistrzów miała stać się przestrzenią, gdzie młodzi adepci sztuki będą poznawać muzykę swojego patrona, a także – poprzez kontakt z dyrygentmi i solistami, którzy mieli kontakt z Lutosławskim – tradycję wykonawczą, pochodząca bezpośrednio od Lutosławskiego – dyrygenta. Pierwszy koncert muzyków z Francji, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski odbył się w ramach festiwalu Łańcuch II. Na program koncertu złożyły się dzieła Witolda Lutosławskiego: Mała Suita na orkiestrę kameralną, Gry weneckie na orkiestrę kameralną, Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną, Łańcuch II na skrzypce i orkiestrę oraz Chantefleurs et chantefables na sopran i orkiestrę. Z orkiestrą wystąpili soliści: Heinz Holliger – obój, Ursula Holliger – harfa, Piotr Pławner – skrzypce, Olga Pasiecznik – sopran. Całość programu przygotował i dyrygował Heinz Holliger.