facebook

Jacek Kaspszyk

Jacek Kaspszyk (ur. 1952) – dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie, interpretator i popularyzator twórczości Witolda Lutosławskiego.

W 1975 roku ukończył dyrygenturę, teorię muzyki i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Od swojego sukcesu na prestiżowym konkursie im. Herberta von Karajana (III nagroda) dyrygował wieloma z najlepszych orkiestr w Europie i Azji, w tym Bayerische Rundfunk, RSO Berlin, Orchestre Nationale de France, Wiener Symphoniker czy Orkiestrami Filharmonii w Oslo, Sztokholmie, Rotterdamie i Pradze.

W Polsce sprawował funkcje m.in.: dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, dyrektora artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Od 1.09.2013 jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej.

Jacek Kaspszyk w jednym z wywiadów wspominał Witolda Lutosławskiego tak: „Poglądy miał wyważone, tak samo jak utwory, [które są] zapisane z niezwykłą perfekcją. Twierdził, że jeżeli coś zapisał i nagle ktoś tego nie rozumie do końca, to znaczy, że wina jest po jego stronie, a nie np. wykonawcy. Kiedyś zapytałem: «Witku, czemu IV Symfonia jest taka krótka? To jest tak fenomenalny utwór, a każdy czuje niedosyt». Odparł: «Właśnie to jest wspaniałe, kiedy publiczność wychodzi w niedosycie. Przerażająca byłaby odwrotna sytuacja». Dla wytwórni CD Accord Jacek Kaspszyk zarejestrował wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej II i IV Symfonię Lutosławskiego. Płyta ta otrzymała nagrodę Fryderyka 2011.

22 września 2013 roku w Warszawie po koncercie festiwalu Warszawska Jesień, na którym Jacek Kaspszyk wraz z Krystianem Zimermanem wykonał Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego dyrygent otrzymał Medal 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

sw
Muzyka Witolda Lutosławskiego w nagraniach Jacka Kaspszyka dostępna na stronie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego:

Fanfare for Louisville

Koncert fortepianowy