facebook

Kwartet Śląski

image

Zespół występuje w składzie:
Szymon Krzeszowiec – skrzypce I (do roku 1998 – Marek Moś)
Arkadiusz Kubica – skrzypce II
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela

Jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. W pierwszych latach istnienia doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem muzyków takich kwartetów, jak LaSalle, Amadeus, Juilliard, Smetana czy Alban Berg. Dziś Kwartet Śląski koncertuje na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej.
Zespół ma w swoim repertuarze kanon arcydzieł literatury kameralnej, poświęcając zarazem wielką uwagę dziełom kompozytorów naszych czasów. Śląscy kameraliści mają bogaty dorobek fonograficzny. Nagrywają muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia. Nagrania zespołu można znaleźć na ponad 40 płytach wydanych przez takie wytwórnie, jak ECM, EMI Polska, Olympia, CD Accord czy Radio Katowice.
Od 1993 roku zespół jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”, którego dotychczasowych 20 edycji zgromadziło na estradach festiwalu dziesiątki wybitnych artystów z kraju i zagranicy.
Kwartet Śląski jest także laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić Złoty Krzyż Zasługi (1999), nagrodę „Orfeusz” (za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień 2002), Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005) oraz odznakę „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2008). W sezonie artystycznym 2013/14 zespół obchodził 35-lecie działalności.

Notka na podstawie materiałów Kwartetu Śląskiego


Kwartet Śląski wielokrotnie wykonywał Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego w kraju i za granicą. Utwór dwukrotnie zarejestrował na płytach. Po raz pierwszy w 1997 roku na płycie wytwórni CD Accord (ACD 037, Nagroda Płyta Roku Magazynu Studio, wraz z Kwartetami Karola Szymanowskiego). O płycie tej na łamach "Tygodnika Powszechnego" pisał Bohdan Pociej: "Kwartet Śląski w swojej interpretacji wznosi się na wyżyny dotąd nieosiągalne; nie słyszałem jeszcze tych utworów tak granych: z tak niezwykłą subtelnością, sublimacją brzmienia, wyrafinowaniem struktury i formy, tak chciałoby się powiedzieć mistycznie - w sensie całkowitej unii z kompozytorem i jego ideą muzyki".
Osiem lat później Polskie Radio Katowice opublikowało drugie nagranie tego utworu w interpretacji muzyków Kwartetu Śląskiego (PRK CD069). Na 35-lecie zespołu ukazał się 8-płytowy album z jego nagraniami polskiej muzyki współczesnej, w tym Kwartetu Lutosławskiego (FMPB CD 016-023).
Kwartet Śląski 25 stycznia 2015 w Warszawie podczas koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" XII w Filharmonii Narodowej otrzymał Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

sw