Lutofonia

Lutofonie to cykl kameralnych koncertów w Roku Lutosławskiego w Filharmonii Szczecińskiej, adresowanych do dzieci, ich rodziców i dziadków.
Nazwa inspirowana jest nazwiskiem wielkiego kompozytora oraz Smykofonią, czyli sezonem dla melomaluszków (wiek 0-6 lat) organizowanym przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich w Warszawie i na Mazowszu.
Główną ideą Lutofonii jest udostępnienie muzyki Witolda Lutosławskiego i przekonanie najmłodszych odbiorców i ich rodziców, iż niesie ona ze sobą piękno, emocję i zabawę. Wszystkie koncerty koncerty dostosowane są do możliwości percepcyjnych dzieci.
Specjalnie dla cyklu Lutofonie Tomasz Pokrzywiński, znany wiolonczelista, którego domeną jest muzyka dawna i współczesna, opracował 8 szczegółowych scenariuszy, wczytujących się w muzykę Lutosławskiego, zawierających rozliczne zabawy inspirowane prezentowanymi utworami. W programach znalazła się również muzyka innych kompozytorów, a także różnorodne interakcje muzyczne poprowadzone przez znane i doświadczone animatorki: Adrianę Wdziękońską i Malinę Sarnowską.
Wykonawcami Lutofonii byli muzycy Filharmonii Szczecińskiej oraz dzieci ze szkół muzycznych.
Niezwykła formuła koncertów polega na bliskim kontakcie wykonawców i publiczności, zrezygnowaniu z tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Dzieci i rodzice przebywają na kolorowych wykładzinach i poduszkach, co umożliwia spontaniczne reakcje i uczestniczenie w zabawach.
Doświadczenie Smykofonii i Lutofonii w przygotowywaniu koncertów dla najmłodszej i najbardziej wymagającej publiczności budowane jest we współpracy z pedagogami i psychologami muzyki, m.in. z prof. Barbarą Kamińską z Katedry Psychologii Muzyki UMFC, dr Kacprem Miklaszewskim.
Wstęp oraz osiem scenariuszy koncertów edukacyjnych:
- wstęp
- Piosenki dziecięce
- Melodie ludowe
- Bajka
- Ptasie plotki oraz kotki
- Bukoliki
- Kap...kap...kap
- Zasłyszana melodyjka
- Preludia taneczne
Sezon koncertów Lutofonie został zorganizowany przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego przy współpracy organizacyjnej Filharmonii Szczecińskiej oraz współpracy merytorycznej Fundacji Muzyka jest dla wszystkich.
Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Instytutu Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.