facebook

Beckett i nie tylko. Chain Ensemble w Nowym Teatrze

image
We are sorry but the following text is not available in the English language

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na kolejny koncert w ramach projektu „Scena Muzyki Nowej – cykl koncertów w Nowym Teatrze”.

Beckett i nie tylko Chain Ensemble w Nowym Teatrze

22 października 2017, godz. 19.00

Twórczość Samuela Becketta to niewątpliwie jedno z najważniejszych literackich źródeł inspiracji dla muzyki XX i XXI wieku. Jego teksty wykorzystała m.in. Agata Zubel w trzech kompozycjach, w tym w Not I – utworze, dzięki któremu wrocławska kompozytorka i wokalistka zyskała szeroki międzynarodowy rozgłos, oraz w zamieszczonych w programie koncertu What is the Word (2012) i Cascando (2007). Odmienny w nastroju jest jej niewykonany jeszcze w Polsce Chapter 13 (2015) do tekstu zaczerpniętego z Małego księcia Antoine’a Saint-Exupéry’ego.
Po twórczość irlandzkiego autora kilkakrotnie sięgał György Kurtág (ur. 1926), jeden z najsłynniejszych żyjących kompozytorów, który od kilku już lat pracuje nad operą według Końcówki (prawykonanie zapowiedziane na rok 2018).. …Pas à pas – nulle part… (1993–1998) – wydobywające maksimum ekspresji z oszczędnych gestów 32 muzyczne aforyzmy do poetyckich tekstów Becketta należą do najwybitniejszych osiągnięć węgierskiego twórcy.
Twórczość radiowa Witolda Lutosławskiego to nadal mało znana część jego dorobku. Dzięki inicjatywie Chain Ensemble składających się na nią pozycji będzie można wysłuchać na kolejnych koncertach zespołu w Nowym Teatrze. Przegląd ten zainaugurują Trzy fragmenty na flet i harfę (1953). Pierwszy z nich – Allegro molto – to ilustracja do słuchowiska „Magia” wg Teokryta, zaś drugi i trzeci – Andante con moto i Presto – to muzyka do słuchowiska "Odys na Itace" wg Odysei Jana Parandowskiego.
Przewodnikami w krótkim przeglądzie XX-wiecznych inspiracji literackich w nowej muzyce będą wraz z Chain Ensemble znakomici soliści: niemiecki baryton Frank Wörner i Agata Zubel.

Agata Zubel - What is the Word, Cascando, Chapter 13
***
Witold Lutosławski - Trzy fragmenty na flet i harfę
György Kurtág - ...pas a pas - nulle part…

Wykonawcy:
Agata Zubel – sopran
Frank Wörner – baryton

Chain Ensemble
Andrzej Bauer – dyrygent, prowadzenie koncertu

Ewa Liebchen – flet
Michał Żurawski – obój
Julian Paprocki – klarnet
Leszek Lorent – perkusja
Tamara Kurkiewicz – perkusja
Adam Kośmieja – fortepian
Aleksandra Traczyńska – harfa
Rafał Zambrzycki-Payne – skrzypce
Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka
Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
Tomasz Januchta – kontrabas

BILETY 20 zł
Do nabycia w kasach Nowego Teatru oraz na
bilety.nowyteatr.org/
Organizator: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego
Partner: Nowy Teatr
Koncert współfinansuje m. st. Warszawa