facebook

Scena Muzyki Nowej - Chain Ensemble w Nowym Teatrze

image
We are sorry but the following text is not available in the English language

Cykl koncertów Chain Ensemble w Nowym Teatrze przedstawia ważne dokonania muzyczne ostatnich dziesięcioleci. Z obfitości wciąż powstających utworów w programach usłyszymy takie, które już są lub powinny stać się częścią współczesnego muzycznego kanonu. W zaplanowanej na kilka sezonów serii koncertów znajdą się zarówno nazwiska kompozytorów od wielu lat dobrze już znane miłośnikom muzycznej współczesności, jak też wyznaczające nowe trendy utwory młodych twórców.

Na inaugurującym cykl koncercie - 27 czerwca o godzinie 20.30 będzie można wysłuchać utworów „kultowego” postmodernisty Pawła Szymańskiego oraz klasyka współczesności György Ligetiego, a także przedstawicieli awangardy młodszego pokolenia, których oryginalne propozycje zdobyły w ostatnich latach szerokie uznanie: Francesca Filidei i Raphaëla Cendo. Otwierający wieczór utwór Witolda Lutosławskiego będzie hołdem dla twórcy, którego dzieło patronuje poczynaniom zespołu Chain Ensemble od chwili jego powstania.

W tym roku w ramach cyklu odbędą się jeszcze dwa koncerty: 10 października zabrzmią utwory György Kurtága, Agaty Zubel i Christophe’a Bertranda inspirowane XX-wieczną literaturą, zwłaszcza twórczością Samuela Becketta. Wraz z Chain Ensemble jako soliści wystąpią Agata Zubel i niemiecki baryton Frank Wörner. Program koncertu 21 listopada w całości wypełni in vain Georga Friedricha Haasa – jedno z najsłynniejszych dzieł powstałych w tym stuleciu.

Program koncertu:

Witold Lutosławski Przeźrocza (1988)
Paweł Szymański Appendix (1983)
György Ligeti Koncert kameralny (1969-1970)
Francesco Filidei Finito ogni gesto (2010)
Raphaël Cendo Action Painting (2004-2005)


Chain Ensemble – tworzona pod patronatem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego orkiestra kameralna specjalizująca się w graniu nowej muzyki. Poprzez swoją wielotorową działalność edukacyjną i koncertową zespół pragnie przybliżyć muzykę naszych czasów szerszemu gronu odbiorców.

Zespół występował na m.in. festiwalach Łańcuch i Warszawska Jesień, w roku 2016 zainicjował projekt Unchained, którego celem jest prezentacja nowej muzyki w mniejszych ośrodkach miejskich. Dyrektorem artystycznym Chain Ensemble jest Andrzej Bauer.

Wykonawcy:
Chain Ensemble
Andrzej Bauer – kierownictwo artystyczne, dyrygent
Ewa Liebchen – flet piccolo, flet (solistka w utworze Appendix)
Jakub Jackowski – obój
Julian Paprocki – klarnet
Andrzej Ciepliński – klarnet
Cyprian Święch – fagot
Tomasz Bińkowski – waltornia
Paweł Wróblewski – trąbka
Bartosz Nijakowski – puzon
Emilia Sitarz – fortepian
Justyna Kreft – klawesyn
Miłosz Pękala – perkusja
Tamara Kurkiewicz – perkusja
Anna Kwiatkowska – skrzypce
Aleksandra Kupczyk – skrzypce
Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka
Tomasz Rosiński – altówka
Mikołaj Pałosz – wiolonczela
Miłosz Drogowski – wiolonczela
Tomasz Januchta – kontrabas


Bilety do nabycia w kasach Nowego Teatru oraz na www.ebilet.pl

Projekt “Scena Muzyki Nowej” jest współfinansowany przez m. st. Warszawa.